Skip to main content

Celostná rastlinná strava

Sme to, čo jeme.

Jedlo ako liek.

Premýšľajte nad jedlom ako nad liekom, každé sústo sa ráta. Zakladateľom tohto typu stravovania, celostnej rastlinnej stravy alebo otcom tohto typy diéty je americký vedec T. Collin Campbell,Ph.D. Celý život sa venoval výskumu vplyvu stravy na zdravie a napísal niekoľko kníh, z ktorých najznámejšia je „Čínska štúdia“, ktorá zhrňuje jeho celoživotné poznatky o strave.

Dnes niet pochýb o tom, že vplyvom stravy a výživy môžeme ovplyvniť a to zmierniť či dokonca zvrátiť mnohé chronické ochorenia. Ide o poznatky ktoré sa bežne nedozviete od lekárov či zdravotníckych pracovníkov, ale dôkazy sú nepopierateľné.

Podľa poznatkov dnešnej vedy založenej na dôkazoch niet pochýb, že strava založená najmä (najlepšie úplne) na rastlinnej báze bez spracovania, resp. len minimálne spracované ( tzv. celostná rastlinná strava), nám poskytuje nielen prevenciu, ale aj liek na mnohé choroby.

Dnes vieme, že vylúčením, alebo vyhýbaním sa živočíšnym produktom je to čo môžeme najviac spraviť pre svoje zdravie.

Mnohé výskumy preukázali, že prírodná rastlinná strava odvracia pokročilé ochorenia srdca, pomáha obéznym ľuďom schudnúť, diabetikom zbaviť sa liekov a vrátiť sa k normálnemu životu pred ochorením. Ďalšie výskumy preukázali napr. zlepšenie metabolického zdravia u žien s rakovinou prsníka, zistili u nich aj zlepšenie celkového fyzického a emočného well-beingu. Alebo u žien úpravou stravy zlepšili prípadne až eliminovali symptómy autoimunitného ochorenia Lupus. A ďalších dôkazov ohladne dôležitosti rastlinnej stravy stále pribúda.

Rastlinná strava

V súčasnosti trpí tzv. civilizačnými, chronickými, nevyliečiteľnými ochoreniami ako sú napríklad kardiovaskulárne ochorenia, cukrovka, obezita, autoimunitné ochorenia, demencia, depresia nesmierne množstvo populácie. Súčasná medicína lieči tieto ochorenia hlavne liekmi pričom o strave sa hovorí málo prípadne vôbec nič.

V živočíšnej strave neexistujú prakticky žiadne výživné látky, ktoré by rastliny neposkytovali lepšie. V živočíšnej strave prijímame najmä cholesterol a vôbec žiadnu vlákninu, čo je alfa a omega zdravého čreva, zdravého mikrobiómu a zdravý mikrobióm zabezpečíme len vďaka dostatočnému príjmu vlákniny, ktorá sa nachádza len a len v rastlinnej strave.

Dnes už máme hlbokú a širokú škálu dôkazov, že prírodná rastlinná strava je pre srdce tá najlepšia. Živočíšne bielkoviny ešte viac ako nasýtené tuky a cholesterol v strave zvyšujú hladiny cholesterolu v krvi.

Dnes už máme celú škálu dôkazov, ktoré preukazujú, že rastlinná strava je na prevenciu rakoviny najlepšia. Živočíšne bielkoviny zvyšujú hladinu hormónu IGF-1, ktorý je rizikovým faktorom pre rakovinu a strava bohatá na kazeín (hlavnú bielkovinu v kravskom mlieku) vpúšťa do buniek viac karcinogénov, čo umožňuje, aby sa nebezpečnejšie karcinogény naviazali na DNA a umožnili mutagénove reakcie, ktoré spôsobia rast rakovinových buniek a rýchlejší rast tumorov potom, ako sa vytvorili.

Dnes už máme širokú škálu dôkazov, ktoré preukazujú, že rastlinná strava je na cukrovku a autoimunitné ochorenia najlepšia.

Dnes sa už vie, ako dokáže náš imunitný systém napadnúť naše vlastné telo prostredníctvom procesu molekulárnych mimikier indukovaných živočíšnymi bielkovinami, ktoré si nájdu cestičku do krvného obehu.

Tak isto máme vyzývavé dôkazy, ktoré prepájajú sklerózu multiplex s konzumáciou živočíšnej stravy a najmä konzumáciou mlieka.

Dnes už máme dôkazy, ktoré preukazujú, že rastlinná strava je najlepšia pre obličky, kosti, oči a mozog.

Výskum ľudských populácii preukazuje, že riziko zlomenín a osteoporózy sa zhoršuje stravou s vysokým obsahom živočíšnych potravín. Živočíšne bielkoviny odoberajú vápnik z kostí a vytvárajú v krvi kyslé prostredie.

 

Z Knihy: „Čínska štúdia“ od T.Colin Campbell, PhD.

Sústom môžete liečiť svoje telo

Strava a výživa majú pre naše zdravie zásadný význam. Proces príjmu jedla je zrejme tým najintímnejším kontaktom, aký máme s okolitým svetom. Ide o proces pri ktorom sa strava stáva súčasťou nášho tela. Dôležité sú však aj ostatné prvky života: fyzická aktivita, emocionálne a duševné zdravie a vplyvy okolitého prostredia. Je dôležité zapojiť tieto odlišne prvky do nášho konceptu zdravia, pretože všetky sú navzájom prepojené.

Pri čítaní tohto odstavca nepremýšľajte čoho všetkého sa musíte vzdať, čo všetko nemôžete jesť, ale práve čo jesť môžete!

Všetko ovocie, zeleninu, strukoviny, obilniny, orechy a semiačka.

Kvalita diéty

Môj tip na odbornú pomoc so zostavením jedálnička s rastlinnou stravou a možnosťou aj absolvovať kurz varenia je výživová poradkyňa Katalin Hodossy:

https://hodossykatalin.wixsite.com/akonarastlinnustravu