Skip to main content

Zdravý životný štýl a dlhovekosť

Výskumníci z Harvardskej univerzity T.H. Chan School of Public Health vykonala rozsiahlu štúdiu vplyvu zdravotných návykov na očakávanú dĺžku života s použitím údajov zo známej štúdie Nurses‘ Health Study (NHS) a Health Professionals Follow-up Study (HPFS). To znamená, že mali údaje o obrovskom počte ľudí za veľmi dlhé obdobie. NHS zahŕňalo viac ako 78 000 žien a sledovalo ich od roku 1980 do roku 2014. HPFS zahŕňalo viac ako 40 000 mužov a sledovalo ich od roku 1986 do roku 2014. To je viac ako 120 000 účastníkov, 34 rokov údajov pre ženy a 28 rokov údajov pre mužov.

Výskumníci sa pozreli na údaje NHS a HPFS o strave, fyzickej aktivite, telesnej hmotnosti, fajčení a konzumácii alkoholu, ktoré boli zhromaždené z pravidelne podávaných, overených dotazníkov.

Čo je to vlastne zdravý životný štýl?

Týchto päť oblastí bolo vybraných, pretože predchádzajúce štúdie ukázali, že majú veľký vplyv na riziko predčasnej smrti. Tu je návod, ako boli tieto zdravé návyky definované a merané:

  1. Zdravá strava, ktorá bola vypočítaná a hodnotená na základe hláseného príjmu zdravých potravín, ako je zelenina, ovocie, orechy, celozrnné výrobky, zdravé tuky a omega-3 mastné kyseliny, a nezdravé potraviny, ako je červené a spracované mäso, sladené cukrom nápoje, transmastné kyseliny a sodík.
  2. Úroveň zdravej fyzickej aktivity, ktorá bola meraná ako aspoň 30 minút denne strednej až intenzívnej aktivity.
  3. Zdravá telesná hmotnosť definovaná ako normálny index telesnej hmotnosti (BMI), ktorý je medzi 18,5 a 24,9.
  4. Fajčenie, no, neexistuje zdravé množstvo fajčenia. „Zdravý“ tu znamená nikdy nefajčiť.
  5. Mierny príjem alkoholu, ktorý bol nameraný medzi 5 a 15 gramami denne u žien a 5 až 30 gramov denne u mužov. Vo všeobecnosti jeden nápoj obsahuje asi 14 gramov čistého alkoholu. To je 12 uncí bežného piva, 5 uncí vína alebo 1,5 unce destilátu.

Výskumníci sa tiež zaoberali údajmi o veku, etnickej príslušnosti a užívaní liekov, ako aj porovnávacími údajmi z prieskumov National Health and Nutrition Examination Surveys a rozsiahlych online údajov Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb pre epidemiologický výskum.

Má zdravý životný štýl vplyv?

Ako sa ukazuje, zdravé návyky robia veľký rozdiel. Podľa tejto analýzy ľudia, ktorí splnili kritériá pre všetkých päť návykov, mali výrazne, pôsobivo dlhší život ako tí, ktorí nemali žiadny: 14 rokov pre ženy a 12 rokov pre mužov (ak mali tieto zvyky vo veku 50 rokov). Ľudia, ktorí nemali žiadny z týchto návykov, mali oveľa väčšiu pravdepodobnosť predčasného úmrtia na rakovinu alebo kardiovaskulárne ochorenia.

Vyšetrovatelia štúdie tiež vypočítali očakávanú dĺžku života podľa toho, koľko z týchto piatich zdravých návykov mali ľudia. Len jeden zdravý návyk (a nezáležalo na tom, ktorý) … iba jeden … predĺžil priemernú dĺžku života o dva roky u mužov a žien. Nie je prekvapením, že čím viac zdravých návykov ľudia mali, tým dlhší bol ich život. Toto je jedna z tých situácií, kedy by som si prial, aby som vám mohol znova vytlačiť ich grafy, pretože sú také skvelé. (Ak ste však veľmi zvedaví, článok je dostupný online a grafy sú na strane 7. Pozrite si graf B, „Odhadovaná dĺžka života vo veku 50 rokov podľa počtu nízkorizikových faktorov.“)

Toto je obrovské. A potvrdzuje predchádzajúci podobný výskum – veľa predchádzajúcich podobných výskumov. Štúdia z roku 2017 využívajúca údaje zo štúdie Health and Retirement Study zistila, že ľudia vo veku 50 a starší, ktorí mali normálnu hmotnosť, nikdy nefajčili a striedmo pili alkohol, žili v priemere o 7 rokov dlhšie. Megaanalýza 15 medzinárodných štúdií z roku 2012, ktorá zahŕňala viac ako 500 000 účastníkov, zistila, že viac ako polovica predčasných úmrtí bola spôsobená faktormi nezdravého životného štýlu, ako je zlá strava, nečinnosť, obezita, nadmerný príjem alkoholu a fajčenie. A zoznam podporných výskumov pokračuje.

Aký je teda náš (veľký) problém?

Ako zdôrazňujú autori tejto štúdie, v USA máme tendenciu míňať mimoriadne peniaze na vývoj luxusných liekov a iných spôsobov liečby chorôb, než na snahu im predchádzať. To je veľký problém.

Odborníci navrhli, že najlepším spôsobom, ako pomôcť ľuďom pri zmene zdravého stravovania a životného štýlu, je na úrovni obyvateľstva vo veľkom meradle, prostredníctvom úsilia v oblasti verejného zdravia a politických zmien. (Niečo ako motocyklové prilby a legislatíva bezpečnostných pásov…) Trochu sme pokročili s legislatívou týkajúcou sa tabaku a trans-tukov.

Veľký priemysel na to, samozrejme, veľmi tlačí. Ak máme usmernenia a zákony, ktoré nám pomáhajú žiť zdravšie, veľké spoločnosti nebudú predávať toľko rýchleho občerstvenia, čipsov a sódy. A pre firmy, ktoré chcú zarábať peniaze za cenu ľudského života, to ich veľmi hnevá.

Zanechať odpoveď